Meksika, büyükelçilğini basan Ekvador’u Uluslararası Adalet Divanına şikayet etti

AA

ile arasında, büyükelçiliğe sığınan eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas nedeniyle başlayan kriz, Ekvador polisinin uluslararası hukuku çiğneyen baskınıyla tırmandı.

“Ekvador’un BM üyeliği askıya alınmalı”

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena, düzenlediği basın toplantısında, büyükelçilik baskınıyla Ekvador’un uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal ettiğini belirtti.

Ekvador’a emsal teşkil edecek bir ceza verilmesi gerektiğini dile getiren Barcena, bu tarz baskınların tekrarlanmaması için uluslararası toplumun Ekvador’u açık şekilde kınamasının önemli olduğunu belirtti.

Barcena, Ekvador ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini askıya aldıklarını, ticari ilişkileri de durdurmaya karar verdiklerini kaydetti.

“Bu sadece Meksika’nın değil herkesin meselesidir”

Öte yandan, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da açıklamasında, buna benzer hadisenin bir daha olmaması için uğraştıklarını belirterek, “Bu sadece Meksika’nın değil herkesin meselesidir. Uluslararası hukuk güvence altına alınmalıdır, hiçbir ülkenin malına ve büyükelçiliğine zarar verilmemelidir.” dedi.

Ne olmuştu?

Ekvador polisi, eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak için Aralık 2022’den bu yana kaldığı Meksika’nın Kito Büyükelçiliğine baskın yapmıştı.

Büyükelçiliğin Siyasi İşler Sorumlusu Roberto Canseco, gazetecilere açıklamasında, Ekvador polisinin içeriye zorla girdiğini ve personele saldırdığını belirtmişti.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, yasal yollara başvurulması için Dışişleri Bakanına talimat verdiğini kaydederek, “Bu, uluslararası hukukun ve Meksika’nın egemenliğinin açık bir ihlalidir. Ekvador hükümetiyle diplomatik ilişkilerin derhal askıya alınması için talimatımı verdim.” ifadelerini kullanmıştı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir